Přeskočit na obsah

Co prozradí skořápka?

Nabídka vajíček neustále roste. Můžeme si koupit vejce cereální, omega, IQ, podestýlková, křepelčí, kachní, malá, velká, super velká, střední. Každý den jsme bombardováni letáky a reklamními kampaněmi. Nikdy jsem ale neviděla reklamu na vejce od babičky. Představuju si ji asi tak, že stařenka v šátku sahá do kurníku a vytahuje ze slámy pěkně pokakané vajíčko.

Snadno podléháme trendům a novým informacím. A tak jsme se naučili sledovat číselné kódy na skořápce vajíček a víme, že když je na začátku 1, vajíčka pocházejí od slepiček z volného chovu. Taky tušíme, že klecový chov není vůbec fér (slepička má pro sebe garantovaný prostor velikosti papíru A4 a těžko může roztáhnout křídla nebo o sebe přirozeně pečovat). Podestýlkový chov slibuje slepičkám více prostoru (dvojnásobek proti klecovému, což není žádná sláva) a více volného pohybu po hale s umělým osvětlením. Byla jsem i v několika ekologických chovech a je pravda, že slepičky mají k dispozici výběh. Prostor na každou slepici je stanovený v metrech čtverečních a když se čísla znásobí počtem slepic, vychází rozměr farmy vhodný pro certifikaci bio. Přesto jsou v bio chovech slepičky ve stresu, ven chodí málo a radši se drží v hale. Trvá dlouho, než si zvyknou na to, že mají možnost jít ven. Chovatelé, kteří vykupují slepice z velkochovů, popisují, jak jsou slepice venku zmatené, když zafouká vítr nebo začne pršet.

Metoda způsobu chovu musí být povinně označená na obalech vajec.

  • 0 – chov v ekologickém zemědělství
  • 1 – chov ve volném výběhu
  • 2 – chov v halách (podestýlkový)
  • 3 – chov v klecích

Jídlo je pro mě hodnotou, a proto jsem už roky členkou hnutí Slow Food. Slow Food neboli Pomalé jídlo se stará o to, aby se lidé vrátili k selskému rozumu a volili opravdové jídlo, které je dobré, poctivé a čisté.

Můj selský rozum říká, že nejlepší jsou vejce od slepiček, které se svobodně procházejí po dvorku.

Klovnou si do kamínku, slupnou žížalu, sežerou zbytky od oběda. Můžou popoletět a popelit se, kdy se jim zachce. Takové vajíčko je velikostí každé trochu jiné a nebude splňovat estetické standardy, na které jsme zvyklí. Ale takové má přece opravdové vejce být!

Domácí vejce často nabízejí na vesnicích drobní chovatelé, vyplatí se sledovat cedulky na vratech anebo se zeptat přes plot: „Paní, nevíte o někom, kdo prodává vejce?“