Přeskočit na obsah

Černá kočka pro štěstí

Nejsem pověrčivá. Když mi přeběhne černá kočka přes cestu, tak mě určitě potká štěstí. Schválně šlapu na kanály. Klidně nechám klobouk na posteli nebo spím hlavou v nohách. Těším se na pátek třináctého.

Lidé v dávných dobách viděli přicházet temnotu v okolnostech, kterým přisoudili zlověstný význam. Černá kočka je magické a tajemné zvíře a je tak snadné do něj promítnout vlastní strach. Už proto, že nevinná tvář se nemůže bránit.

Spojení černé barvy a negativity je až příliš přímočaré. Zlu byla v naší židovsko-křesťansko-pohanské tradici přisouzená černá barva, zatímco bílá reprezentuje dobro. Ve východních náboženských systémech tomu je naopak. Starověcí Číňané považovali černou za krále barev a ctili černou konzistentněji než jakoukoli jinou barvu. Na rozdíl od Evropy se čínští smuteční hosté nestrojí do šatů černých, ale bílých.

Já věřím v sílu bdělosti. Všímám si toho, co se děje kolem. Symbolů a nápověd je ale tolik, že se člověk musí zachytit rozumem v přítomném okamžiku a nastavit filtry jako zkušenost či inteligence (ve smyslu rozlišovací schopnost). Když pocítím nervozitu, prohloubím dech a pozoruju, jak se moje myšlenky kroutí a proč. Snažím se vystopovat jejich příčinu.

Zpomalení a přemýšlení o sobě a svých postojích místo horlivého posuzování a hledání viníka.
To je to, co u mě funguje.